Złap
zniżkę

Na której ręce nosi się zegarek

0
Na której ręce nosi się zegarek

Coraz częściej telefony komórkowe, na których użytkownicy mogą szybko sprawdzić godzinę, przyczyniają się do zmiany zastosowań innych przedmiotów. Wiele osób decyduje się na noszenie zegarków głównie ze względów wizualnych, choć nadal można znaleźć spore grono miłośników tradycyjnego kontrolowania upływu czasu. Niezależnie od tego, jakimi powodami się kierujesz, z pewnością choć raz pojawiło się w Twojej głowie pytanie: na której ręce nosi się zegarek? Wbrew pozorom, odpowiedź na tę wątpliwość wcale nie jest taka prosta.

Rys historyczny, czyli o tym, jak na przestrzeni stuleci radzono sobie z tym problemem

Początkowo najprawdopodobniej nawet nie zastanawiano się nad tym, na którym ręku nosi się zegarek. Dlaczego? Odpowiedź raczej nie brzmi zbyt optymistycznie. Zegarki na pasku zostały wynalezione koło 1790 roku i najczęściej zakładano je na rękę, która nie jest u danej osoby dominująca. W tamtym czasie nie patrzono zbyt przychylnie na leworęczność. Wiele osób musiało się wręcz mierzyć z koniecznością przymusowej nauki pisania prawą ręką. Nic więc dziwnego, że – skoro próbowano utrwalać praworęczność jako cechę dominującą − zegarki najczęściej były noszone na ręce przeciwnej, a więc lewej. Od tamtego czasu sporo się jednak zmieniło, a i same zegarki stały się dużo bardziej popularne i powszechne w użyciu. Na której ręce nosi się zegarek obecnie?

Zegarki dla leworęcznych i praworęcznych?

Wydaje się, że skoro leworęczność nie jest już uznawana za szkodliwą przypadłość, a coraz częściej można spotkać różnorodne produkty z przeznaczeniem dla osób leworęcznych, to z pewnością istnieją też specjalne zegarki z paskiem. Czy tak jest rzeczywiście? Cóż, niektóre luksusowe firmy produkują osobne modele dla osób prawo- i leworęcznych. Zazwyczaj dotyczy to jedynie profesjonalnych zegarków lub produktów wykonanych na zamówienie. Dostosowuje się wówczas zapięcie i korbę w taki sposób, aby osobie leworęcznej było wygodniej. Nie jest to jednak stałą praktyką – zazwyczaj producenci zegarków produkują jedynie jeden wariant zegarków, przeznaczony dla wszystkich użytkowników. Trudno się temu dziwić – koszty produkcji dodatkowego modelu są wysokie. Nie oznacza to jednak, że osoby leworęczne muszą czuć się niekomfortowo. To przecież od użytkownika zależy, na której ręce nosi się zegarek. To do Ciebie należy ostateczna decyzja, ponieważ to Ty musisz czuć się komfortowo! Twoje dobre samopoczucie jest dużo ważniejsze od prób sprostania pewnym uniwersalnym zasadom.

zegarek na lewej ręce automatyczny
Zegarek automatyczny Niwatch: https://niwatch.pl/zegarek-drewniany-niwatch-automatic-drewno-oliwne

Na której ręce nosić zegarek damski, a na której męski?

Pytanie o to, na którym ręku nosi się zegarek męski lub damski, najprawdopodobniej w momencie wynalezienia tego przedmiotu nawet by nie zostało zadane. Co ciekawe, początkowo zegarki uważano za typowo damski element garderoby bądź biżuterii i zmieniło się to dopiero w późniejszych latach, mniej więcej na początku dwudziestego wieku. Obecnie zegarki są bardzo popularne zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niektóre modele mogą być używane przez każdą osobę, niezależnie od jej płci – takie zegarki cieszą się popularnością wśród ludzi lubiących dość uniwersalne przedmioty. Można je nosić w dowolnie wybrany sposób, nie przejmując się odpowiedzią na pytanie o to, na której ręce nosić zegarek damski czy męski. Pamiętaj, że to Twój komfort i dobre samopoczucie są najważniejsze i to Ty decydujesz o tym, w jaki sposób będziesz nosić zegarek.

zegarek damski na której ręce nosi się zegarek?
Zeagrek Niwatch CLASSIC: https://niwatch.pl/damski-zegarek-niwatch-kolekcja-classic-roz

Zasady savoir-vivre a noszenie zegarka na pasku – czy istnieją jakieś uniwersalne porady?

Już od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że należy przestrzegać podstawowych zasad kultury. Nie dotyczą one jedynie zachowania! Kulturalny człowiek wie, w jaki sposób sprawić, że będziemy się dobrze prezentować i zostaniemy pozytywnie odebrani przez rozmówcę. Wiele osób starannie dobiera strój, próbując zawsze i wszędzie wyglądać dobrze i sprawiać wrażenie człowieka zorganizowanego oraz uporządkowanego. Podobna zasada dotyczy także biżuterii i akcesoriów. Czy zatem istnieje jakiś uniwersalny przepis mówiący o tym, na którym ręku należy nosić zegarek?

Zasada dotycząca skromności a noszenie zegarka

Cóż, chyba nikt nie chciałby zostać odebrany jako osoba przechwalająca się własnym statusem materialnym. Zdarza się, że właśnie w ten sposób postrzega się ludzi, którzy zanadto pokazują różnorodne elementy swojej garderoby, w szczególności te z nieco wyższej półki cenowej. Czy oznacza to, że należy chować biżuterię i akcesoria? Oczywiście, że nie! Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób nosić różne elementy ubioru, tak aby nie zostać odebranym negatywnie. Jeżeli zastanawiasz się, czy zasady savoir vivre’u mówią coś o tym, na której ręce nosić zegarek, nie otrzymasz niestety prostej odpowiedzi. W żadnym podręczniku dobrego wychowania nie znajdziesz podanej wprost informacji, że należy nosić zegarek na prawej ręce lub na lewej.

zegarek na prewej ręce czy na lewej? na której?
Zegarek Niwatch Azure: https://niwatch.pl/zegarek-drewniany-niwatch-kolekcja-azure-zebrawood

Czy zatem nie ma żadnych porad dotyczących noszenia zegarka?

Choć w podręczniku nie znajdziesz żadnych dokładnych zaleceń dotyczących tego, na którym ręku należy nosić zegarek, możesz jednak spotkać kilka w miarę uniwersalnych porad modowych. Jedna z nich mówi o tym, że powinno się starać uchodzić za osobę skromną. Nie warto zanadto epatować swoim statusem materialnym. Co może to oznaczać w kontekście noszenia zegarka na pasku? Jeżeli jesteś osobą leworęczną, postaraj się raczej nosić zegarek na prawe ręce, a więc tej, która nie jest dominująca. Dzięki temu uda Ci się uniknąć sprawiania wrażenia, że nadmiernie chcesz podkreślać dobór dodatków uzupełniających Twoją stylizację.

Dlaczego warto nosić zegarek na ręce, która nie jest Twoją ręką dominującą?

Zwróć uwagę na to, że osoby praworęczne najczęściej wykonują wiele czynności właśnie prawą ręką. W przypadku osób leworęcznych sytuacja zazwyczaj wygląda odwrotnie, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Jeżeli chcesz, aby inni postrzegali Cię jako osobę skromną, warto wziąć pod uwagę, którą ręką wykonujesz więcej codziennych czynności. Jeżeli prawą – możesz wówczas nosić zegarek na prawej ręce. Dzięki temu nie będziesz go pokazywać zbyt często i unikniesz wrażenia, że się przechwalasz. Zegarek nie powinien być znakiem Twojego statusu materialnego, tylko raczej praktycznym przedmiotem oraz ciekawym dodatkiem urozmaicającym stylizację.

zegarek niwatch basic czarny heban
Zegarek Niwatch Basic z drewna hebanowego: https://niwatch.pl/drewniany-zegarek-niwatch-basic-czarny

Zasady - zasadami, ale czy koniecznie należy ich przestrzegać?

Pamiętaj, że choć istnieją pewne reguły i zalecenia dotyczące codziennej etykiety, nie oznacza to, że w każdej sytuacji należy ich przestrzegać. Może się zdarzyć, że nie będziesz się czuć komfortowo, nosząc zegarek na pasku na lewej ręce, nawet jeżeli jest to zalecane przez ekspertów. To Ty masz czuć się dobrze! Jeżeli wygodniej Ci będzie nosić zegarek na prawej ręce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak robić! Ciesz się ze swoich stylizacji uzupełnionych o piękne i funkcjonalne dodatki. Jeżeli będziesz je nosić w sposób komfortowy, poczujesz się naprawdę rewelacyjnie!

Kwestia przyzwyczajenia a noszenie zegarka

Co ciekawe, wiele osób nawet nie zastanawia się nad tym, na której ręce należy nosić zegarek. Dlaczego? Często kierujemy się własnymi przyzwyczajeniami i wiele rzeczy czynimy wręcz instynktownie. Może się zatem zdarzyć, że w dzieciństwie dana osoba dostanie zegarek i zacznie go zakładać na lewą rękę. Najprawdopodobniej w dorosłym życiu ta sama osoba również będzie nosić zegarek na lewej ręce, przede wszystkim z powodu przyzwyczajenia. Nie oznacza to jednak, że upodobania nie zmieniają się. Czasem, wraz z wiekiem, kobiety zaczynają lubić biżuterię. Może wówczas pojawić się problem związany z tym, na której ręce nosić bransoletkę, a na której ręce nosić zegarek.

zegarek na bransolecie niwatch
Zegarek Niwatch z drewna klonowego: https://niwatch.pl/damski-zegarek-drewniany-niwatch-kolekcja-elegance-klon

Względy praktyczne, czyli co może zadecydować o upodobaniach danej osoby

Nie ulega wątpliwościom, że codzienne czynności czasem wymagają konieczności ubrudzenia się. Może także mieć miejsce sytuacja zupełnie odwrotna – niektórzy przecież spędzają sporo czasu na myciu różnorodnych powierzchni i przedmiotów. Na której ręce należy nosić zegarek? Jeżeli wiesz, że danego dnia musisz wysprzątać cały dom, a jesteś osobą praworęczną, lepiej założyć zegarek na lewą rękę. Dzięki temu unikniesz obaw o to, czy przedmiot nie zostanie zniszczony. Jeżeli będziesz dbać o swój zegarek, z pewnością będzie on służyć przez wiele długich lat i z czasem stanie się Twoim ulubionym dodatkiem, świetnie urozmaicającym każdą stylizację!

Podsumowanie, czyli o tym, czy istnieje ostateczna odpowiedź na pytanie o to, na której ręce nosić zegarek

Formułowanie ostatecznych i kategorycznych odpowiedzi wcale nie jest proste! Dlaczego? Cóż, ile osób, tyle upodobań. Może się zatem zdarzyć, że choć wiele względów przemawia za tym, że powinno się nosić zegarek na lewej ręce, niektórzy nie będą usatysfakcjonowani takim rozwiązaniem. Pamiętaj, że choć warto wziąć pod uwagę wszelkie argumenty za i przeciw, to przede wszystkim Ty musisz podjąć decyzję dotyczącą tego, na którym ręku nosić zegarek. Po jakimś czasie możesz zdecydować się na chęć zmiany swojego dotychczasowego przyzwyczajenie – nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby przez jakiś czas nosić zegarek na lewym nadgarstku, a później zapiąć go na prawym ręku.

Komentarze do wpisu (0)

Nasze markowe produkty Niwatch
Promocje
Drewniane okulary przeciwsłoneczne Niwatch Pavo Brown
Drewniane okulary przeciwsłoneczne Niwatch Pavo Brown
249,99 zł 139,99 zł
Zegarek SK03 na bransolecie rose gold
Zegarek SK03 na bransolecie rose gold
249,99 zł 159,99 zł
szt.
Czarny zegarek GeekThink na pasku
Czarny zegarek GeekThink na pasku
249,99 zł 149,99 zł
szt.
Zegarek premium GeekThink na czarnej bransolecie - złote znaczniki
Zegarek premium GeekThink na czarnej bransolecie - złote znaczniki
299,99 zł 179,99 zł
Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium